11. Новембар - Дан примирја

11. Новембар - Дан примирја

11.новембар се прославља у знак сећања на 11. новембар 1918. године када је у војном вагону француског генерала Фоша код града Компијена потписано примирје између сила Антанте и Немачке која је капитулирала. Тиме је окончан до тада највећи војни сукоб, а званични крај Првог светског рата означио је Версајски мир 28. јуна 1919.године.
Број жртава у Великом рату је премашио 15 милиона. Србија је била на страни победника и тог дана у француском парламенту хваљена од стране савезница и самог маршала Депереа.
Своју слободу и победу скупо је платила са око 1300000 жртава, односно трећину становништва.
Симбол и амблем овог празника је цвет Наталијина рамонда, ендемска врста, симбол живота насталог после великог страдања.
Шабац је у Великом рату опустошен и разрушен, а становништво преполовљено због чега је назван српским Верденом и добио три одликовања: Чехословачки ратни крст, Француски ратни крст и Карађорђеву звезду.
Страшна страдања претрпело је становништво Мачве и Подриња, посебно Прњавор где су извршена нечувена зверства 4. августа 1914. и након пораза аустроугарске војске на Церу.
Због страдања и огромних жртава као и исказане храбрости краљ Александар је 3. јуна 1934. Указом одликовао Прњавор орденом Карађорђеве звезде са мачевима. Прњавор је једино село у Србији које је одликовано тако високим признањем.
На иницијативу Прњавораца и залагањем великог пријатеља Прњавора, др Арчибалда Рајса као и помоћи краља Александра, 1922. подигнута је спомен костурница у знак сећања на жртве аустроугарског зверства 4. 8.1914. и на изгинуле ратнике 1912-1918.
Влада Србије је 1962. прогласила спомен костурницу спомеником културе од изузетног значаја.
2014. на стогодишњицу почетка Великог рата, Црква је канонизовала Великомученике прњаворске и благословила да се славе 30. децембра.
Нека им је вечна слава!

Последње ажурирано понедељак, 11 новембар 2019 21:58

Дечја недеља 2019

ДА ПРАВО СВАКО-ДЕТЕ УЖИВА ЛАКО

30 година од Конвенције о правима детета

ПЛАН АКТИВНОСТИ ПОВОДОМ ДЕЧЈЕ НЕДЕЉЕ

- - Преузмите овде - -

Последње ажурирано петак, 04 октобар 2019 14:49

Jednosmenski rad

Драги ученици, поштовани родитељи

Обавештавамо вас да од сутра, 16. септембра 2019. године и у Прњавору почиње ЈЕДНОСМЕНСКИ рад школе !

Након усаглашавања са редом вожње на седници Школског одбора одржаној 13. септембра 2019. године донета је одлука да настава у Прњавору и Рибарима почиње у 7:30 за ученике од 5. до 8. разреда, а за ученике од 1. до 4. разреда у 8: 20.

За ученике, путнике из Прњавора аутобус полази са почетне станице у 6:30 за старије и враћа се по млађе након 35 минута.

Управа школе

Последње ажурирано недеља, 15 септембар 2019 13:12

Уџбеници за школску 2019/2020. годину

Поштовани,