Ђачка ликовна колонија

Свакако у најзначајније ваннаставне активности наше школе спада Дечија ликовна колонија која има дугу традицију већ седам година. Колонија се одржава у древном здању задужбине Милоша Обилића, манастиру Чокешина. Показало се да нисмо могли ни замислити боље место и амбијент за остваривање овог доброг наума, нарочито кад томе додамо изузетан допринос манастирског житељства на челу са Мати Аном.

На ликовну колонију долазе ђаци из мачванских сеоских школа, ученици чија школа носи име као и наша "Краљ Александар Карађорђевић". Циљ и карактер овог окупљања је:

• Ø Неговање традиционалних вредности;
  • Ø чување и неговање  културе и духовности нашег народа
  • Ø усвајање нових знања из области ликовне културе и опште културе.

Рад са  ђацима подразумева  усвајање знања из следећих области: калиграфије, цртања, графике, примењене уметности, а осим тога ту су и психолошке радионице, предавања из историје, гостовања песника, демонстрације из наведених области рада, при чему помажу сарадници, познати стручњаци и вредни посленици у свом домену рада.

Централна област рада на колонији је калиграфија. На тај начин смо хтели порадити на очувању ћириличног писма, па тиме и наше културне баштине, као и духовности уопште. И тако, уз благослов Његовог преосвештенства Епископа шабачког господина Лаврентија, ова необична насеобина, ушушкана у зидине чокешинског манастира, битише већ седам година. Њени главни становници, ђаци узраста од петог до осмог разреда, здушно се труде да испуне своје "послушање", а да притом не наруше манастирски ред и тиховање.

Колико је ова колонија, од стране организатора, наше школе, темељно припремљена сведочи подужи низ стручних сарадника ангажованих на раду са полазницима. Били су ту: Наташа Јовановић, Михаило Симовић, Радивоје Маринковић-Рока, Божидар Пантовић, Данка Милићевић, Јелица Стевић, Роса Илић, Стојан Аничић, Душан Јоцић. Асистенти: Милан Мијаиловић, Владумир Петровић, Даница Веселиновић, Душан Мишић, Ивана Аничић, Александра Глигорић, Кристина Ковачевић.

Поред калиграфије и сликања, полазницима колоније су омогућени други духовни саджаји у виду предавања, песничких вечери. Овогодишњи гости-предавачи били су: Споменка Глигорић-педагог, Слободанка Алексић-психолог, професор доктор Павле Ковачевић, творац ПА-КО метода, Вера Мартиновић-педагог, Милан Милинковић-професор, Драгољуб Збиљић из Друштва за заштиту ћирилице-Нови Сад, Љубомир Ћорилић-новинар, Иван Стратимировић-професор, Александар Доди-калиграф, Драган Млађеновић-члан групе "Ренесанс", Благоје Баковић-песник, Вања јовановић-професор, Свтозар Пајић-калиграф и Милутин Дедић-историчар уметности, путописац и сликар.

Покровитељи ове  значајне манифестације је град Шабац, и нарвно манастир Чокешина.